James has logged 623 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Wish

I Wish

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Return of Frank James

The Return of Frank James

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jesse James

Jesse James

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Insect Woman

The Insect Woman

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Naked Prey

The Naked Prey

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Second Brother

My Second Brother

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
True Heart Susie

True Heart Susie

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rome Express

Rome Express

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Endless Desire

Endless Desire

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nishi Ginza Station

Nishi Ginza Station

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stolen Desire

Stolen Desire

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Farmer's Wife

The Farmer's Wife

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
On the Beach

On the Beach

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Rode Together

Two Rode Together

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry