James has logged 61 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Outlaw: Goro the Assassin

Outlaw: Goro the Assassin

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Outlaw: Heartless

Outlaw: Heartless

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Outlaw: Gangster VIP 2

Outlaw: Gangster VIP 2

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Outlaw: Gangster VIP

Outlaw: Gangster VIP

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Girl Shy

Girl Shy

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
La Ronde

La Ronde

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coffy

Coffy

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Animal House

Animal House

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heathers

Heathers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The River

The River

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
High Society

High Society

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
For Heaven's Sake

For Heaven's Sake

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry