James has logged 50 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Creepy

Creepy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
What Happened on Twenty-Third Street, New York City

What Happened on Twenty-Third Street, New York City

1901
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Barfly

Barfly

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jason X

Jason X

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Hand

The Hand

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry  
15
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sumurun

Sumurun

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Skin Game

The Skin Game

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry