James has logged 546 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Barkleys of Broadway

The Barkleys of Broadway

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Standard Operating Procedure

Standard Operating Procedure

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bedlam

Bedlam

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Simple Life

A Simple Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Private Life of Henry VIII

The Private Life of Henry VIII

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fast, Cheap & Out of Control

Fast, Cheap & Out of Control

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Unbearable Lightness of Being

The Unbearable Lightness of Being

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Yellow Sky

Yellow Sky

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It's Always Fair Weather

It's Always Fair Weather

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fog of War

The Fog of War

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Duel

The Grand Duel

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beverly Hills Cop III

Beverly Hills Cop III

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ghost Ship

The Ghost Ship

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alfie

Alfie

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Westerner

The Westerner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Four Musketeers

The Four Musketeers

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Inland Sea

The Inland Sea

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Even Dwarfs Started Small

Even Dwarfs Started Small

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry