• Paddington

    Paddington

    ★★★★

    A cinematic treat as bittersweet as mince pie and marmalade gin.

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★½

    All the cool and beautiful people in one spot!

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

    A zany sorcerer botches a selective amnesia-inducing spell by virtue of a fidgety teenager’s idealism. What follows is an MIT rejection, Avengers level threats, fan favorites and everything in between. This was a singular cinematic experience for me. Nostalgia is truly the hand that guides us. And Kevin Feige is the father of understanding.

  • Casino Royale

    Casino Royale

    ★★★★★

    “Now the whole world's gonna know that you died scratching my balls!”

    Daniel Craig’s delivery here is unprecedented.

  • Eternals

    Eternals

    ★★½

    Marvel’s The Human Centipede.

  • Raw

    Raw

    ★★★★½

    That ending was my shit. Odious yet sublime. What a picture.

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    “What do they say about this hellhole again?” 

    “To shower, you scrub your ass with sand, my lord.” 

    I’ve had this exact conversation with my cat, like verbatim to a T. Solid adaptation Denis. Same same but different. We dug it.

  • Titane

    Titane

    ★★★★★

    Masterpiece, obviously.

  • Halloween

    Halloween

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    My biggest takeaway was to never again doubt Jamie Lee Curtis aka Laurie Strode, Scream Queen of Haddonfield. She still got it! Michael Myers might as well halt the revenge kick and settle down in a traditional highland crofting cottage on the clifftop overlooking the Scottish countryside. The rural life could lend a sense of tranquility to his tortured God-like state of mind.

  • Autumn Sonata

    Autumn Sonata

    ★★★★

    Came for the autumn vibes, stayed for the psychology lesson on familial negligence and accusatory self-pity.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    'Where must we go…

    we who wander this Wasteland in search of our better selves?’

  • Cléo from 5 to 7

    Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

    A beautifully poignant film by Agnès Varda. A brandy to ease the pain. Existential crisis, all the same. Some indulge in digital intimacy, others partake in illicit activities and/or hedonistic behavior to compensate for lost time. I see these hapless fools and I laugh. That laughter turns to ashes in my mouth. I catch a glimpse of myself in the mirror. My eyes reflected joy that didn’t reach my heart. Finna go cry now.