corey has logged 55 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eight Legged Freaks

Eight Legged Freaks

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Signs

Signs

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Blob

The Blob

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
19
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Oculus

Oculus

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Clueless

Clueless

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tenebre

Tenebre

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry