• Grand Piano

    Grand Piano

    ★★★★

    No notes... except the black and white ones

  • Splice

    Splice

    ★★★★★

    I won't stop until every one of my loved ones has seen this cinematic masterpiece 😈

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★

    Very bad, very long, and yet I'm still all in on Lady Gaga's acting career!

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    Italiana mobster lookin soooooo precious

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★★

    SuperNintendo Chalmers does not come off well here

  • Dog Day Afternoon

    Dog Day Afternoon

    ★★★★½

    Can't believe I'm saying this but young Al Pacino is giving me serious Brace Belden vibes

  • Thelma & Louise

    Thelma & Louise

    ★★★★★

    Female friendship > literally anything else

  • Force Majeure

    Force Majeure

    ★★★★½

    Come for the gaslighting, stay for the cry pile

  • Brittany Runs a Marathon

    Brittany Runs a Marathon

    ★★★

    Jillian Bell lost 40 pounds for this movie-- that's some Christian Bale dedication!

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

    War is politics.

    It's been a long time since a movie has made me reflect so intensely on my own ideology and place in the world. The fact that it's perfectly crafted is even better. Stanfield and Kaluuya (the only Brit I'd accept as Hampton) deliver career-solidifying performances, and relative newcomer Dominique Fishback absolutely shines. Shaka King's choice to shoot faces very close-up evokes so much humanity and personality in the cast that the devastating end to this story feels…

  • Framing Britney Spears

    Framing Britney Spears

    ★★★★

    Left me saying "Gimme More"

    However you slice it, Britney Spears is a feminist issue.

    We really took one of our most talented performers, sexualized her from a young age, punished her for that sexualization, ritually humiliated her in headlines, and celebrated her downfall like it was a national passtime.
    Then, a handful of people quietly took away her freedom, and for almost two decades, that reality has been completely ignored.

    I started following the #FreeBritney movement almost immediately after…

  • Wind River

    Wind River

    ★★★½

    At times very hard to watch. Dark secrets loom behind Wind River's beautiful snow-covered Wymoing setting in this gripping thriller. It took a little while for me to accept Jeremy Renner as a serious leading man, but once I got over that I lost myself in the investigation.


    I give a lot of props to this film for highlighting the epidemic of indigenous women being raped and disappearing without consequence, but did the story really need two white FBI agents as leads to make that point?