Juul_i has written 13 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Splice

    Splice

    ★★★★★

    I won't stop until every one of my loved ones has seen this cinematic masterpiece 😈

  • GoodFellas

    GoodFellas

    ★★★★★

    Italiana mobster lookin soooooo precious

  • Thelma & Louise

    Thelma & Louise

    ★★★★★

    Female friendship > literally anything else

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★★

    War is politics.

    It's been a long time since a movie has made me reflect so intensely on my own ideology and place in the world. The fact that it's perfectly crafted is even better. Stanfield and Kaluuya (the only Brit I'd accept as Hampton) deliver career-solidifying performances, and relative newcomer Dominique Fishback absolutely shines. Shaka King's choice to shoot faces very close-up evokes so much humanity and personality in the cast that the devastating end to this story feels…

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★★

    Every time I watch this I get mad I'm not 100% gay

  • Home Alone 2: Lost in New York

    Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★★

    In my opinion even better than the original for three simple reasons:

    1) bigger and better booby traps

    2) really leans into the child-alone-on-vaction fantasy. #1 gave us ice cream sundaes and going through your brother's room; this gave us pizza in a limousine, shopping at an enormous toy store, and ordering $1000 worth of room service to your suite at the PLAZA HOTEL! Even Eloise never lived so large

    3) Pigeon Lady > Shovel Man

    Makes me miss NY. I'M WALKIN' HERE!!!!

  • The Handmaiden

    The Handmaiden

    ★★★★★

    The only way women can have an ounce of power in this cruel, patriarchal world is to be gay; do crimes

  • Home Alone

    Home Alone

    ★★★★★

    Bravissimo!!! Un chef-d'oeuvre!! I hope to only have daughters, but if I have a son I can only pray he's like Kevin McCallister.

    That was so much pizza for $120!

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★★

    This is the only 2.5 hour movie I think could easily be longer without wearing on the audience or detracting from what it achieves.

    Not much I can say about this movie that hasn't already been said but each rewatch I'm struck more and more by how absolutely beautiful it is. The most simultaneously pleasant and disturbing audiovisual experience I've ever had.

    This watch-through I noticed how realistic all the non-cult elements are. The dialogue, the poorly lit grad student…

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★★★

    You give me such a wettie

    The most sapphic, demonic film set to a pop punk soundtrack ever made.

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    This movie contains the best visual allegory for a heavy period in cinematic history

  • The Diving Bell and the Butterfly

    The Diving Bell and the Butterfly

    ★★★★★

    Amazing film to publicly weep to in your college library