Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★½
Edit this entry  
21
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Edit this entry  
20
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Student

The Student

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★
Edit this entry  
10
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
In the City of Sylvia

In the City of Sylvia

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pity

Pity

2018
×
★★½
Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
04
No End

No End

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Edit this entry  
24
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★
Edit this entry  
19
All Hands on Deck

All Hands on Deck

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
These Encounters of Theirs

These Encounters of Theirs

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Structure of Crystals

The Structure of Crystals

1969
×
★★★½
Edit this entry  
10
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Edit this entry  
09
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
La Commune (Paris, 1871)

La Commune (Paris, 1871)

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sopyonje

Sopyonje

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★★
Edit this entry