RSS feed for juz18
  • A Beautiful Mind

    A Beautiful Mind

    ★★★★

    A beautiful film.

  • Kung Fury

    Kung Fury

    ★★★★

    The history of the Universe in 30 minutes.

  • Us

    Us

    ★★★

    Now you see me, now you don't.

  • Sister Act

    Sister Act

    ★★★

    What I enjoyed most about this movie is how much my girlfriend loves it.

  • Castaway on the Moon

    Castaway on the Moon

    ★★★★½

    What I loved about this movie is that it sets its base so smoothly that it enchants you off guard. When you expect it the least, you're hypnotized by its light psychedelic taste and then suddenly everything makes sense.

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★½

    The unanswerable good or bad moral question is posed in yet another fashion: was she a good mother?

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    ★★

    I felt like I was watching a Disney channel's special weekly movie. Although I admit, maybe I didn't get it.

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★★½

    I wish I had learned a bit more about Queen before they were Queen. The movie still delivers an emotional impact and fills the biographical holes in a somewhat clichéd manner. Besides all that, the fabulous Queen still shine beyond the screen. If you feel like rocking, you won't be disappointed.

  • The Bookshop

    The Bookshop

    ★★★

    Ironically, a soothing atmosphere.

  • The Chorus

    The Chorus

    ★★★½

    Discipline is a useful skill everyone can develop. Music is one way of doing it.

  • Loving Vincent

    Loving Vincent

    ★★★★½

    Edge-of-the-seat exciting detectivesque journey in the search for who he was or why he did it. How is someone? Intermingling perspectives is one attempt to answer. Now paint it. That is Loving Vincent.

  • Okja

    Okja

    ★★★

    Don't willfully blind yourself to reality.