RSS feed for juz18

juz18 has written 18 reviews for films rated ★★★ .

  • America

    America

    ★★★

    Nice camera shots, 2nd amendment scenes, and genuine people. A worthy visit to Arizona.

  • Sing

    Sing

    ★★★

    This movie is fun. I was lucky to watch it at the right moment. Otherwise, I wouldn't have really been too excited about it.

    This reminds me that cinematic experiences are not only about the movie itself, but also the context. How do movie makers take this into consideration during the production?

  • Minions

    Minions

    ★★★

    God save the Queen.

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    The Hobbit: The Battle of the Five Armies

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Why didn't he say the name?! ARAGORN!

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    These cliffhangers, man...I hate 'em.

  • Us

    Us

    ★★★

    Now you see me, now you don't.

  • Sister Act

    Sister Act

    ★★★

    What I enjoyed most about this movie is how much my girlfriend loves it.

  • The Bookshop

    The Bookshop

    ★★★

    Ironically, a soothing atmosphere.

  • Okja

    Okja

    ★★★

    Don't willfully blind yourself to reality.

  • The Equalizer

    The Equalizer

    ★★★

    To me, it's just another Denzel Washington movie.

  • Alpha

    Alpha

    ★★★

    Beautiful landscape shots.

  • Raiders of the Lost Ark

    Raiders of the Lost Ark

    ★★★

    You know that feeling when you watch a movie and you tell a friend that you didn't like it much and your friend tells you that the movie is great but that the thing is that it was great for when it came out?