Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Edit this entry  
16
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★½
Edit this entry  
15
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★½
Edit this entry  
12
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★½
Edit this entry  
11
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★½
Edit this entry  
09
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Edit this entry  
03
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★½
Edit this entry  
02
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Edit this entry  
01
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★½
Edit this entry  
30
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Edit this entry  
27
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★½
Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Edit this entry  
03
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Edit this entry