Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Mystery Men

Mystery Men

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twilight

Twilight

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
RRR

RRR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
District 9

District 9

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Megazone 23 III

Megazone 23 III

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stray Cat Rock: Beat '71

Stray Cat Rock: Beat '71

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Predators

Predators

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
New Battles Without Honor and Humanity 3: Last Days of the Boss

New Battles Without Honor and Humanity 3: Last Days of the Boss

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shock

Shock

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Making of Star Wars

The Making of Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Double Dragon

Double Dragon

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
TEKKEN: A Man Called X

TEKKEN: A Man Called X

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
The Card Player

The Card Player

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stray Cat Rock: Machine Animal

Stray Cat Rock: Machine Animal

1970
×
★★★
Edit this entry  
24
New Battles Without Honor and Humanity 2: Head of the Boss

New Battles Without Honor and Humanity 2: Head of the Boss

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Street Fighter: The Legend of Chun-Li

Street Fighter: The Legend of Chun-Li

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
DOA: Dead or Alive

DOA: Dead or Alive

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
Game of Death

Game of Death

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Stray Cat Rock: Sex Hunter

Stray Cat Rock: Sex Hunter

1970
×
★★★½
Edit this entry  
16
Killers on Parade

Killers on Parade

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry