J.V. has logged 315 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Remember

Remember

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Backstabbing for Beginners

Backstabbing for Beginners

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★½
Edit this entry  
30
Black Report

Black Report

1963
×
★★★½
Edit this entry  
29
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Edit this entry  
29
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
27
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Wedding Party

The Wedding Party

1969
×
★★½
Edit this entry  
27
Greetings

Greetings

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
★★
Edit this entry  
25
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Christmas Trade

Christmas Trade

2015
×
Edit this entry  
23
Too Cool for Christmas

Too Cool for Christmas

2004
×
★½
Edit this entry  
20
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Unwrapping Christmas

Unwrapping Christmas

2020
×
½
Edit this entry  
19
A Dog for Christmas

A Dog for Christmas

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
16
An American Carol

An American Carol

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Notzilla

Notzilla

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Homeless for the Holidays

Homeless for the Holidays

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Final Fantasy VII: Advent Children

Final Fantasy VII: Advent Children

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Graveyard of Honor

Graveyard of Honor

1975
×
★★★
Edit this entry  
02
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Edit this entry  
30
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry