Sort by

J.V. has logged 374 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Walking Tall

Walking Tall

1973
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jade

Jade

1995
×
★★½
Edit this entry  
28
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★
Edit this entry  
28
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★
Edit this entry  
25
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Christmas Dragon

The Christmas Dragon

2014
×
★½
Edit this entry  
19
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★½
Edit this entry  
17
The Score

The Score

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eagle Eye

Eagle Eye

2008
×
★★
Edit this entry  
16
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★½
Edit this entry  
07
A Wrestling Christmas Miracle

A Wrestling Christmas Miracle

2020
×
½
Edit this entry  
06
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Elfette Saves Christmas

Elfette Saves Christmas

2019
×
Edit this entry  
05
A Karate Christmas Miracle

A Karate Christmas Miracle

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Date Movie

Date Movie

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Rodeo and Juliet

Rodeo and Juliet

2015
×
Edit this entry  
05
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Edit this entry  
04
Door into Darkness: The Neighbor

Door into Darkness: The Neighbor

1973
×
★★
Edit this entry  
28
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek V: The Final Frontier

Star Trek V: The Final Frontier

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★½
Edit this entry  
26
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★
Edit this entry  
26
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★
Edit this entry  
25
CHiPS

CHiPS

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mortal Kombat Legends: Battle of the Realms

Mortal Kombat Legends: Battle of the Realms

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★
Edit this entry  
21
Iria: Zeiram the Animation

Iria: Zeiram the Animation

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Journey 2: The Mysterious Island

Journey 2: The Mysterious Island

2012
×
★★½
Edit this entry