RSS feed for jvliette
  • The Half of It

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★★

  • Lady and the Tramp

  • Frozen II

    ★★★★

  • Maleficent: Mistress of Evil

    ★★

  • Knives Out

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Falling Inn Love

  • Abandoned

    ★★

  • It Chapter Two

    ★★

  • Dora and the Lost City of Gold

    ★★

  • Hello, Love, Goodbye

    ★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Men in Black: International

    ★★

  • Finding You

    ½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★

  • Aladdin

    ★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Ulan

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★

  • Happy Death Day 2U

    ★★

  • Alone/Together

    ★★

  • Elise

    ★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★

  • The Lodge

    ★★★

  • Beneath Us

  • Dumplin'

    ★★★½

  • Eerie

  • The Haunting

    ★★★★★

  • Malevolent

  • Ben Is Back

    ★★★½

  • Greta

    ★★

  • The Hows of Us

    ★★½

  • Climax

    ★★★

  • Girls of the Sun

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • All of You

    ★★★

  • It

    ★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • Bombshell: The Hedy Lamarr Story

    ★★★★★

  • Doctor Strange

    ★★

  • The Conjuring 2

  • Viral

  • Room

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • The Conjuring

    ★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

    ★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Letters to Juliet

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • The Young Victoria

    ★★★½

  • Coraline

    ★★★★½

  • The Happening

    ★★

  • Slumdog Millionaire

  • Ratatouille

  • Disturbia