RSS feed for JWartel

JWartel has logged 208 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mudbound

Mudbound

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Thelma

Thelma

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Square

The Square

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
★½
Edit this entry  
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
News from Ideological Antiquity: Marx/Eisenstein/The Capital

News from Ideological Antiquity: Marx/Eisenstein/The Capital

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Heal the Living

Heal the Living

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Afghan Star

Afghan Star

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Age of Consequences

The Age of Consequences

2016
×
★★
Edit this entry  
07
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Dottie Gets Spanked

Dottie Gets Spanked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Manufactured Landscapes

Manufactured Landscapes

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★
Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Have Always Been a Dreamer

I Have Always Been a Dreamer

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★½
Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
An Inconvenient Truth

An Inconvenient Truth

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Executive Suite

Executive Suite

1954
×
★★½
Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trouble the Water

Trouble the Water

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★
Edit this entry  
25
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Edit this entry  
24
Graduation

Graduation

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lost River

Lost River

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
No Way Out

No Way Out

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry