RSS feed for John

John has logged 172 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Pixels

Pixels

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Hansel Vs. Gretel

Hansel Vs. Gretel

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
20
31

31

2016
×
★½
Edit this entry  
20
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★
Edit this entry  
06
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Darling

Darling

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Holidays

Holidays

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry