RSS feed for John

John has logged 179 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Saint

Saint

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Creep

Creep

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Southbound

Southbound

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
Read the review Edit this entry  
12
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry