2009

Justin Wiemer Justin Wiemer’s year in review

Justin’s highest rated films

  • The Boondock Saints

    ★★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • District 9

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Where the Wild Things Are

    ★★★★★

  • Avatar

    ★★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★½

  • Gran Torino

    ★★★★½

  • Ronin

    ★★★★½

  • Road to Perdition

    ★★★★½

  • Let the Right One In

    ★★★★½

  • Zombieland

    ★★★★½

  • Sin City

    ★★★★

  • Bloody Sunday

    ★★★★

  • Hotel Rwanda

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 162 Films watched
  • 13.5 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

Sin City

Jan 1

Last Film

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
91 films
Comedy
46 films
Thriller
39 films
Action
39 films
Crime
28 films
Adventure
25 films
Romance
21 films
Fantasy
17 films
Sci Fi
17 films
Mystery
16 films
USA
131 films
UK
32 films
Germany
18 films
France
14 films
Canada
8 films
Australia
6 films
Italy
5 films
Japan
3 films
India
2 films
English
148 films
French
31 films
Spanish
20 films
German
17 films
Italian
15 films
Latin
7 films
Russian
6 films
Hindi
4 films
Japanese
4 films

Breakdown

2009 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Alien
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Transformers: Revenge of the Fallen
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Inglourious Basterds
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Weapons of the Spirit

Films watched in 2009

  • Night at the Museum: Battle of the Smithsonian
  • The Darjeeling Limited
  • Alien
  • Julie & Julia
  • Taking Woodstock
  • Adaptation.
  • Sherlock Holmes
  • The Hangover
  • Terminator Salvation
  • The Class
  • Avatar
  • Rushmore
  • The French Connection
  • Surrogates
  • Casper
  • The Road
  • The Cove
  • I Love You, Man
  • Precious
  • Blood Diamond
  • Fantastic Mr. Fox
  • Monsters vs Aliens
  • Funny People
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Donnie Darko
  • Where the Wild Things Are
  • The Royal Tenenbaums
  • Sin Nombre
  • V for Vendetta
  • A Serious Man
  • Stranger Than Fiction
  • Gallipoli
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Barton Fink
  • Newsies
  • 3:10 to Yuma
  • Memoirs of a Geisha
  • Fitzcarraldo
  • Zombieland
  • Lara Croft: Tomb Raider
  • My Big Break
  • Handsome Harry
  • Watchmen
  • Letters from Iwo Jima
  • Almost Famous
  • Searching for Bobby Fischer
  • Flags of Our Fathers
  • Ponyo
  • Schultze Gets the Blues
  • Inglourious Basterds
  • Good bye, Lenin!
  • District 9
  • Amélie
  • Knocked Up
  • American Movie
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Departures
  • Waltz with Bashir
  • Being John Malkovich
  • Coraline
  • The Maltese Falcon
  • Moon
  • Step Brothers
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • (500) Days of Summer
  • Mighty Aphrodite
  • The Tale of Despereaux
  • Public Enemies
  • The Boondock Saints
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Taken
  • Night of the Living Dead
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Hello, Dolly!
  • The International
  • The Terminator
  • Braveheart
  • Revolutionary Road
  • The Punisher
  • Memento
  • Up
  • Stand and Deliver
  • Rosencrantz & Guildenstern Are Dead
  • Punch-Drunk Love
  • Star Trek
  • L.A. Confidential
  • Live Free or Die Hard
  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Last Chance Harvey
  • Die Hard: With a Vengeance
  • To Be and to Have
  • Driving Miss Daisy
  • The Eighth Day
  • Angels & Demons
  • Henry Poole Is Here
  • Betty Fisher and Other Stories
  • Die Hard 2
  • Primal Fear
  • The Reader
  • Hamlet 2
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Wanted
  • Raging Bull
  • Doubt
  • Frost/Nixon
  • The Wrestler
  • Scarface
  • Die Hard
  • Cassandra's Dream
  • Rounders
  • Trainspotting
  • Tell No One
  • American Beauty
  • Blazing Saddles
  • Bonnie and Clyde
  • The Tracker
  • Weapons of the Spirit
  • Romulus, My Father
  • Raising Arizona
  • Milk
  • Miracle at St. Anna
  • Let the Right One In
  • The Great Dictator
  • Kenny
  • The Story of Adele H.
  • The Rainmaker
  • City of Ember
  • Road to Perdition
  • The Red Violin
  • Madagascar: Escape 2 Africa
  • Encounters at the End of the World
  • The Rocker
  • Igor
  • Thank You for Smoking
  • Bottle Shock
  • Water
  • Proof
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Highlander
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • The Da Vinci Code
  • Close Encounters of the Third Kind
  • What Dreams May Come
  • Ronin
  • Rabbit-Proof Fence
  • The Kite Runner
  • A Guide to Recognizing Your Saints
  • Reservoir Dogs
  • The Golden Compass
  • Where in the World Is Osama Bin Laden?
  • Lagaan: Once Upon a Time in India
  • Pineapple Express
  • Life of Brian
  • Hotel Rwanda
  • Gran Torino
  • In Bruges
  • Eagle Eye
  • Bloody Sunday
  • The Sixth Sense
  • Black Hawk Down
  • Jerry Maguire
  • Sin City

Highly rated films Justin missed

  • Mary and Max
  • The White Ribbon
  • About Elly
  • Castaway on the Moon
  • Mother
  • City of Life and Death
  • The White Meadows
  • 3 Idiots

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more