2010

Justin Wiemer Justin Wiemer’s year in review

Justin’s highest rated films

  • Kick-Ass

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Animal Kingdom

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • 127 Hours

    ★★★★★

  • True Grit

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Up in the Air

    ★★★★

  • Gangs of New York

    ★★★★

  • The Secret in Their Eyes

    ★★★★

  • True Romance

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★

  • The Abyss

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 147 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

True Lies

Jan 1

Last Film

Valhalla Rising

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
82 films
Thriller
45 films
Action
39 films
Crime
39 films
Comedy
37 films
Adventure
32 films
Romance
27 films
Fantasy
19 films
Sci Fi
18 films
Mystery
16 films
USA
123 films
UK
23 films
France
12 films
Japan
8 films
Germany
6 films
Canada
5 films
Italy
5 films
Mexico
3 films
Spain
3 films
Australia
2 films
English
133 films
French
24 films
Spanish
17 films
Italian
12 films
German
11 films
Japanese
10 films
Russian
8 films
Arabic
6 films
Chinese
6 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Year One
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Shadows & Lies
Average weighted rating:

2.7

Films watched in 2010

  • Valhalla Rising
  • La Jetée
  • Cronos
  • The Game
  • A Few Good Men
  • True Grit
  • THX 1138
  • Easy A
  • Sleepers
  • How to Train Your Dragon
  • Thelma & Louise
  • Exit Through the Gift Shop
  • The Fighter
  • The New World
  • Black Swan
  • Tsotsi
  • Dazed and Confused
  • Léon: The Professional
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Grave of the Fireflies
  • My Cousin Vinny
  • Ordinary People
  • Risky Business
  • Harlem Nights
  • Megamind
  • A Fish Called Wanda
  • Se7en
  • Grizzly Man
  • Shadows & Lies
  • Terms of Endearment
  • Shaft
  • The Silence of the Lambs
  • 127 Hours
  • The Fugitive
  • The Social Network
  • Date Night
  • Wall Street: Money Never Sleeps
  • The Town
  • Point Break
  • Buried
  • Swingers
  • Clash of the Titans
  • Predator
  • Year One
  • Animal Kingdom
  • A Prophet
  • Restrepo
  • Mission: Impossible
  • Cop Out
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Howl's Moving Castle
  • Winter's Bone
  • Castle in the Sky
  • Hot Tub Time Machine
  • Commando
  • Blow-Up
  • The Fountain
  • Kiki's Delivery Service
  • Total Recall
  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
  • Dinner for Schmucks
  • Rent
  • Snatch
  • The Thomas Crown Affair
  • Conan the Barbarian
  • Inception
  • The Last Laugh
  • Micmacs
  • Shaun of the Dead
  • The Graduate
  • In the Heat of the Night
  • Guess Who's Coming to Dinner
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Sunshine
  • The Abyss
  • The Thin Red Line
  • The Devil's Advocate
  • Toy Story 3
  • Bottle Rocket
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Days of Heaven
  • True Romance
  • The Secret in Their Eyes
  • Brazil
  • Children of Men
  • Get Him to the Greek
  • New York, I Love You
  • Speed
  • Gangs of New York
  • My Neighbor Totoro
  • The Men Who Stare at Goats
  • It's Complicated
  • Good Morning, Vietnam
  • Crazy Heart
  • A Single Man
  • The Ten Commandments
  • The Godfather
  • The Crow
  • The Magnificent Seven
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus
  • Lost in Translation
  • Syriana
  • Robin Hood
  • Iron Man 2
  • Solomon Kane
  • Harry Brown
  • Jackie Brown
  • An Education
  • Kick-Ass
  • Greenberg
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Princess and the Frog
  • Y Tu Mamá También
  • Fast Times at Ridgemont High
  • Black Dynamite
  • The Invention of Lying
  • The Boondock Saints II: All Saints Day
  • Beverly Hills Cop
  • 2012
  • Sleepy Hollow
  • Alice in Wonderland
  • 8½
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Babel
  • Crash
  • Shutter Island
  • Office Space
  • Casino
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Youth in Revolt
  • Chinatown
  • Dead Poets Society
  • French Connection II
  • From Paris with Love
  • Princess Mononoke
  • Shadow of the Vampire
  • Bullitt
  • Badlands
  • Aliens
  • The Hurt Locker
  • The Book of Eli
  • Déjà Vu
  • Daybreakers
  • Kramer vs. Kramer
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • Up in the Air
  • True Lies

Highly rated films Justin missed

  • Incendies
  • Stranger Things
  • This Is England '86
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Les Misérables in Concert - The 25th Anniversary
  • Louis C.K.: Hilarious
  • Boy
  • I Saw the Devil

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more