2017

Justin Wiemer Justin Wiemer’s year in review

Justin’s highest rated films

  • The Work

    ★★★★★

  • Rififi

    ★★★★½

  • Your Name.

    ★★★★½

  • The Thin Man

    ★★★★½

  • Moana

    ★★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • To Be or Not to Be

    ★★★★½

  • The Master

    ★★★★½

  • The Wages of Fear

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★

  • Cat People

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • Gaslight

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • Belle

    ★★★★

  • Lady Macbeth

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 188 Films watched
  • 15.7 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

The Wages of Fear

Jan 1

Most Watched

Dunkirk

3 times

Wonder Woman

twice

Last Film

This Gun for Hire

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
99 films
Comedy
44 films
Action
35 films
Documentary
34 films
Adventure
32 films
Thriller
28 films
Crime
25 films
Romance
25 films
Fantasy
20 films
Sci Fi
16 films
USA
140 films
UK
25 films
France
17 films
Japan
10 films
New Zealand
6 films
Canada
5 films
Germany
5 films
Italy
4 films
Netherlands
3 films
China
3 films
English
169 films
French
19 films
German
14 films
Spanish
14 films
Japanese
11 films
Italian
11 films
Russian
6 films
Chinese
4 films
Portuguese
3 films
Swedish
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 73 Added 171

Watchlist

Stars

Directors

Justin’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

Nathan for You: Finding Frances
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Wild Wild West
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Star Wars: The Force Awakens
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Charged: The Eduardo Garcia Story

Films watched in 2017

  • This Gun for Hire
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Guardians of the Galaxy
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Keep Quiet
  • Nathan for You: Finding Frances
  • The Shape of Water
  • Darkest Hour
  • Lady Bird
  • Molly's Game
  • The Great Wall
  • Big Night
  • Jane
  • Spielberg
  • Brute Force
  • Desk Set
  • The Prestige
  • The Disaster Artist
  • Beauty and the Beast
  • Wild Wild West
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Hunt for Red October
  • Hey Arnold! The Jungle Movie
  • Coco
  • Olaf's Frozen Adventure
  • A United Kingdom
  • Barefoot in the Park
  • Mudbound
  • The Glass Key
  • Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton
  • Wonder
  • De Palma
  • Faces Places
  • Blade of the Immortal
  • The Florida Project
  • Thor: Ragnarok
  • After the Thin Man
  • Gremlins
  • Only the Brave
  • Cat People
  • What We Do in the Shadows
  • Battle of the Sexes
  • Blade Runner 2049
  • The Narrow Margin
  • The Wild Bunch
  • Stronger
  • Gunga Din
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Strong Island
  • mother!
  • Sing
  • Patti Cake$
  • Wind River
  • Logan Lucky
  • Lady Macbeth
  • Panic
  • The Big Sick
  • Dunkirk
  • A Shot in the Dark
  • The Pink Panther
  • The Magnificent Ambersons
  • Chasing Coral
  • Taipei Story
  • Dunkirk
  • Dunkirk
  • A Ghost Story
  • Pennies from Heaven
  • War for the Planet of the Apes
  • The Gay Divorcee
  • Top Hat
  • An Affair to Remember
  • The Palm Beach Story
  • Spider-Man: Homecoming
  • Tokyo Story
  • Jules and Jim
  • Cléo from 5 to 7
  • The Seventh Seal
  • S Is for Stanley
  • Nobody Speak: Trials of the Free Press
  • The Beguiled
  • Lincoln
  • Baby Driver
  • The Player
  • The Bad and the Beautiful
  • Ugetsu
  • Cars 3
  • My Life as a Zucchini
  • Oh, Hello: On Broadway
  • Coal Miner's Daughter
  • Selena
  • Wonder Woman
  • Rio Bravo
  • 3:10 to Yuma
  • Whose Streets?
  • Full Metal Jacket
  • Paths of Glory
  • Wonder Woman
  • Imitation of Life
  • Casting JonBenet
  • Stalker
  • Alien: Covenant
  • Fat City
  • The Tarnished Angels
  • Cash on Demand
  • Rififi
  • The Killing
  • Violent Saturday
  • Kansas City Confidential
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Get Me Roger Stone
  • What Ever Happened to Baby Jane?
  • The Adventures of Tintin
  • Your Name.
  • All That Heaven Allows
  • The Lost City of Z
  • Mifune: The Last Samurai
  • The Eagle Huntress
  • Free Fire
  • The Zookeeper's Wife
  • The Thin Man
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The BFG
  • Moana
  • Easy Rider
  • Kedi
  • Five Came Back
  • Marius
  • Song to Song
  • Empire of the Sun
  • Letter Never Sent
  • Hell or High Water
  • The Lego Batman Movie
  • The Tickle King
  • Tickled
  • Becoming Bond
  • Spettacolo
  • Dealt
  • I Am Another You
  • The Strange Ones
  • The Work
  • Win By Fall
  • Kim Dotcom: Caught in the Web
  • The Blood Is at the Doorstep
  • Served Like a Girl
  • Walk with Me
  • Small Town Crime
  • Atomic Blonde
  • Stranger Fruit
  • The Honor Farm
  • 44 Pages
  • Charged: The Eduardo Garcia Story
  • Ana-ta-han
  • Logan
  • Kong: Skull Island
  • Gaslight
  • Toni Erdmann
  • John Wick: Chapter 2
  • Creed
  • Shoes
  • The Red Turtle
  • Paterson
  • Florence Foster Jenkins
  • John Wick
  • The Huntsman: Winter's War
  • Ghost in the Shell
  • I Am Not Your Negro
  • Ocean Waves
  • Deadpool
  • Compulsion
  • Belle
  • I Married a Witch
  • Hidden Figures
  • Yor, the Hunter from the Future
  • Hugo
  • White Heat
  • 20th Century Women
  • My Man Godfrey
  • To Be or Not to Be
  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance
  • Inherent Vice
  • Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds
  • Silence
  • Team Thor
  • A Monster Calls
  • Mulan
  • The Master
  • Elle
  • The Wages of Fear

Highly rated films Justin missed

  • Call Me by Your Name
  • LA 92
  • Get Out
  • Sleep Has Her House
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Night is Short, Walk on Girl
  • God's Own Country
  • Ex Libris: New York Public Library

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more