Sort by

John Williams has logged 550 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dolittle

Dolittle

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Freedom Fighters: The Ray

Freedom Fighters: The Ray

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Batman & Mr. Freeze: SubZero

Batman & Mr. Freeze: SubZero

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Psych 2: Lassie Come Home

Psych 2: Lassie Come Home

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Psych: The Movie

Psych: The Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dog Cop 7: The Final Chapter

Dog Cop 7: The Final Chapter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Rumble

Rumble

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Marvel One-Shot: Agent Carter

Marvel One-Shot: Agent Carter

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Marvel Super Hero Adventures: Frost Fight!

Marvel Super Hero Adventures: Frost Fight!

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Peter's To-Do List

Peter's To-Do List

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fright Before Christmas

Fright Before Christmas

1979
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Seasin's Greetinks!

Seasin's Greetinks!

1933
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bedtime for Sniffles

Bedtime for Sniffles

1940
×
★★★★
Edit this entry  
13
Somewhere in Dreamland

Somewhere in Dreamland

1936
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Peachy Cobbler

The Peachy Cobbler

1950
×
★★★
Edit this entry  
13
Gifts from the Air

Gifts from the Air

1937
×
★★★
Edit this entry  
13
One Ham's Family

One Ham's Family

1943
×
★★½
Edit this entry  
13
Gift Wrapped

Gift Wrapped

1952
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Gamera: Super Monster

Gamera: Super Monster

1980
×
½
Edit this entry  
12
Gamera vs. Zigra

Gamera vs. Zigra

1971
×
★★
Edit this entry  
11
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Smash and Grab

Smash and Grab

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Gamera vs. Jiger

Gamera vs. Jiger

1970
×
★★★½
Edit this entry  
11
Gamera vs. Guiron

Gamera vs. Guiron

1969
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ferdinand the Bull

Ferdinand the Bull

1938
×
★★★
Edit this entry  
10
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★½
Edit this entry