Justin has logged 417 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Time for Drunken Horses

A Time for Drunken Horses

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Brazil

Brazil

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Creed

Creed

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Adam's Apples

Adam's Apples

2005
×
Read the review Edit this entry  
20
Slow West

Slow West

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Safe

Safe

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry