Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Thief

Thief

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
Edit this entry  
14
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Edit this entry  
14
Dexter: New Blood

Dexter: New Blood

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
Edit this entry  
11
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
Edit this entry  
09
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
Edit this entry  
02
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
Edit this entry  
02
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Edit this entry  
28
Pi

Pi

1998
×
Edit this entry  
27
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Edit this entry  
14
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
Edit this entry  
28
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★½
Edit this entry  
23
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla

Godzilla

1954
×
Edit this entry  
18
The Investigation

The Investigation

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mister America

Mister America

2019
×
Edit this entry  
13
Collateral

Collateral

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★
Edit this entry  
04
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Edit this entry