John has logged 136 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Innkeepers

The Innkeepers

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla: Final Wars

Godzilla: Final Wars

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Our Man in Havana

Our Man in Havana

1959
×
★★★
Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mask

The Mask

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Battle Royale II: Requiem

Battle Royale II: Requiem

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Top Dog

Top Dog

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry