• tick, tick...BOOM!

  • The Green Knight

  • Fear Street: 1666

  • Fear Street: 1978

  • Fear Street: 1994

  • Luca

  • Bo Burnham: Inside

  • Godzilla vs. Kong

  • The Prom

  • The Queen's Gambit

    ★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★

  • 537 Votes

    ★★★½

  • Nocturne

    ★½

  • Ammonite

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Hamilton

    ★★★

  • 8:46

  • The Follow-Up

    ★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★½

  • Double Tap

    ★★★★½

  • Zoe and Hanh

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★½

  • Minari

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★½

  • Promising Young Woman

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Cuties

    ★★★★

  • Basic

    ★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★

  • A Stranger Among The Living

  • Saria

    ★★★½

  • Bikram: Yogi, Guru, Predator

    ★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★

  • Joker

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★

  • The Assistant

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

    ★½

  • Hair Love

    ★★★★

  • Lions in the Corner

    ★★★★½

  • Stucco

    ★½

  • Color of Ultimate: ATL

  • The Comet

    ★★★★

  • Crawl

    ★★½

  • Midsommar

    ★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • Bacurau

  • The Neighbors' Window

    ★½

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • Solipsism

    ★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★½

  • The Lioness

  • The Wandering Earth

    ★★

  • Alita: Battle Angel

  • Honeyland

    ★★★½

  • Little Monsters

  • Knock Down the House

    ★★★★