Jacob has logged 175 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wandering Earth

The Wandering Earth

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pass Thru

Pass Thru

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
½
Edit this entry  
17
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dragon Ball Super: Broly

Dragon Ball Super: Broly

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
High Life

High Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brick

Brick

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bao

Bao

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The scared is scared

The scared is scared

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
31
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★
Edit this entry  
25
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The scared is scared

The scared is scared

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Two Portraits

Two Portraits

1982
×
★★★
Edit this entry  
22
Steel Homes

Steel Homes

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Year Lease

One Year Lease

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hunger

Hunger

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dance of the Dead

Dance of the Dead

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Premature Burial

The Premature Burial

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry