kathryn has logged 23 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ibiza

Ibiza

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
License to Wed

License to Wed

2007
×
Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
Edit this entry  
22
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
19
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★
Edit this entry  
18
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Read prior review Edit this entry  
16
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
The World of Jacques Demy

The World of Jacques Demy

1995
×
Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It Happened in L.A.

It Happened in L.A.

2017
×
★★
Edit this entry  
10
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Faces Places

Faces Places

2017
×
Edit this entry  
05
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read prior review Edit this entry  
01
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read prior review Edit this entry