Sort by

Kate has logged 211 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Mongol: The Rise of Genghis Khan

Mongol: The Rise of Genghis Khan

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★½
Edit this entry  
13
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thief

The Thief

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Golden Coach

The Golden Coach

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Edit this entry  
15
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★
Edit this entry  
14
WarGames

WarGames

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Women

The Women

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Longest Yard

The Longest Yard

1974
×
★★★½
Edit this entry  
09
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★½
Edit this entry  
09
Alone

Alone

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Alone

Alone

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★½
Edit this entry  
22
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Edit this entry