Sort by

Kade has logged 352 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parent Teacher

Parent Teacher

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Edit this entry  
12
A Sunburnt Christmas

A Sunburnt Christmas

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ten Meter Tower

Ten Meter Tower

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fatman

Fatman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Departures

Departures

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
Anima

Anima

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
It’s All Right, It’s Ok

It’s All Right, It’s Ok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fist Fight

Fist Fight

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Baking Christmas

Baking Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
02
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry