Sort by

kaiden has logged 322 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Flower

Flower

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
That One Day

That One Day

2016
×
★★★½
Edit this entry  
20
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry