Sort by

k has logged 218 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Perfection

The Perfection

2018
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★½
Edit this entry  
23
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
Edit this entry  
04
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry  
29
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★
Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Reel Injun

Reel Injun

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★
Edit this entry  
24
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Body and Soul

Body and Soul

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★
Edit this entry  
10
Flying Down to Rio

Flying Down to Rio

1933
×
★★½
Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Broken Blossoms

Broken Blossoms

1919
×
Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
Edit this entry  
20
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry