k has logged 51 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Remember the Daze

Remember the Daze

2007
×
Read the review Edit this entry  
31
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Read the review Edit this entry  
31
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Edit this entry  
31
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Dreamworlds 3: Desire, Sex, and Power in Music Video

Dreamworlds 3: Desire, Sex, and Power in Music Video

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rampart

Rampart

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Basmati Blues

Basmati Blues

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★
Edit this entry  
18
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
Edit this entry  
18
His Wooden Wedding

His Wooden Wedding

1925
×
Read the review Edit this entry  
18
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Weighting

Weighting

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Those Awful Hats

Those Awful Hats

1909
×
Read the review Edit this entry  
15
Way Down East

Way Down East

1920
×
Edit this entry  
11
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Princess Nicotine; or, The Smoke Fairy

Princess Nicotine; or, The Smoke Fairy

1909
×
Edit this entry  
11
The Suburbanite

The Suburbanite

1904
×
★★½
Edit this entry  
11
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Edit this entry  
11
The Gay Shoe Clerk

The Gay Shoe Clerk

1903
×
Edit this entry  
11
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
11
The Kiss

The Kiss

1896
×
Read the review Edit this entry  
11
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Digging for Fire

Digging for Fire

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry