• The Suicide Squad

    ★★★½

  • Cruella

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Coming 2 America

    ★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • The Dig

    ★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Drunk Bus

    ★★★

  • Soul

    ★★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Bill & Ted Face the Music

    ★★½

  • Class Action Park

    ★★★½

  • Hamilton

    ★★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★

  • The Lovebirds

    ★★★

  • The Way Back

    ★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Nest

    ★★★

  • Possessor

    ★★★

  • Shirley

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • The Painter and the Thief

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Jumanji: The Next Level

    ★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★

  • Frozen II

    ★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Downton Abbey

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • How to Build a Girl

    ★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Just Mercy

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Men in Black: International

    ★½

  • Deadwood: The Movie

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★½

  • Yesterday

    ★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

  • Blow the Man Down

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Guava Island

    ★★

  • Missing Link

    ★★★

  • Shazam!

    ★★★

  • The Highwaymen

    ★★½

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★★

  • Extra Ordinary

    ★★★