Sort by

Kai has logged 228 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Who's Afraid of the Devil

Who's Afraid of the Devil

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Boy from Geita

The Boy from Geita

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shunters

Shunters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Born in '45

Born in '45

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three of Many

Three of Many

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Keiho

Keiho

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Was a Faint Dream

It Was a Faint Dream

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wolf of Prokletije

Wolf of Prokletije

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Holiday

Holiday

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Judex

Judex

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chantal Akerman by Chantal Akerman

Chantal Akerman by Chantal Akerman

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The United States of America

The United States of America

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
From the Other Side

From the Other Side

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
South

South

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Là-bas

Là-bas

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Day Pina Asked...

One Day Pina Asked...

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
From the East

From the East

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Woman's Face

A Woman's Face

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amerika Square

Amerika Square

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Grass

Grass

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Olancho

Olancho

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
Read the review Edit this entry  
07
Aluku liba

Aluku liba

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Relentless

Relentless

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry and the Butler

Harry and the Butler

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
2 minutter for sent

2 minutter for sent

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Song of Umm Dalaila, the Story of the Sahrawis

Song of Umm Dalaila, the Story of the Sahrawis

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Seven Swords: Bone of the Godmaker

The Seven Swords: Bone of the Godmaker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
2012: Curse of the Xtabai

2012: Curse of the Xtabai

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
339 Amin Abel Hasbun: Memory of a Crime

339 Amin Abel Hasbun: Memory of a Crime

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Winter Brothers

Winter Brothers

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dreams of Dust

Dreams of Dust

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Other Bank

The Other Bank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Legend of Paul and Paula

The Legend of Paul and Paula

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Deep

The Deep

1977
×
Read the review Edit this entry  
05
The 5,000 Fingers of Dr. T.

The 5,000 Fingers of Dr. T.

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Navigator: A Medieval Odyssey

The Navigator: A Medieval Odyssey

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry