Sort by

Kai has logged 473 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Muscle

Muscle

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Twisted

Twisted

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mutant Aliens

Mutant Aliens

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Adam Resurrected

Adam Resurrected

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bright

Bright

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Woman's Torment

A Woman's Torment

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dude Bro Party Massacre III

Dude Bro Party Massacre III

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hang Up

The Hang Up

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Coup d'Etat

Coup d'Etat

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Exquisite Corpus

The Exquisite Corpus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Black Tower

The Black Tower

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Water and Power

Water and Power

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Boys in the Trees

Boys in the Trees

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Acts of Vengeance

Acts of Vengeance

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Short Vision

A Short Vision

1956
×
★½
Edit this entry  
29
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bijou

Bijou

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Last House on Dead End Street

Last House on Dead End Street

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Utopia

Utopia

1983
×
Read the review Edit this entry  
20
Heroic Purgatory

Heroic Purgatory

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Un flic

Un flic

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cow

The Cow

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Death of Yazdgerd

Death of Yazdgerd

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crimson Gold

Crimson Gold

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Still Life

Still Life

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dreams

Dreams

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry