Sort by

Kai has logged 46 entries for films during June 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Surviving Life (Theory and Practice)

Surviving Life (Theory and Practice)

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Last House on Dead End Street

Last House on Dead End Street

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Telephone Book

The Telephone Book

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Guinea Pig 6: Mermaid in the Manhole

Guinea Pig 6: Mermaid in the Manhole

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Soultangler

The Soultangler

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Strange Behavior

Strange Behavior

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ogroff

Ogroff

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Satan War

Satan War

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Una

Una

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Back and Forth

Back and Forth

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Région Centrale

La Région Centrale

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Bloodbath

Doctor Bloodbath

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Criminally Insane

Criminally Insane

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Dementia

Dementia

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hounds of Love

Hounds of Love

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue

Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Run Coyote Run

Run Coyote Run

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Affair

The Affair

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jackson County Jail

Jackson County Jail

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry