Sort by

Kai has logged 704 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Gulf of Silence

The Gulf of Silence

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night 3: Better Watch Out!

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lodge

The Lodge

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Neigh Means Yes

Neigh Means Yes

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Entrails of a Virgin

Entrails of a Virgin

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eyes of the Spider

Eyes of the Spider

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Serpent's Path

Serpent's Path

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inside

Inside

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mountain in Shadow

Mountain in Shadow

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ghost Algebra

Ghost Algebra

2010
×
Edit this entry  
19
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Heidi Fleiss: Hollywood Madam

Heidi Fleiss: Hollywood Madam

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Killing Zoe

Killing Zoe

1993
×
Read the review Edit this entry  
17
T-Rex

T-Rex

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Heat

Heat

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fight for Your Life

Fight for Your Life

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It's a Gift

It's a Gift

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dead Bang

Dead Bang

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rosalie

Rosalie

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Doctor's Horrible Experiment

The Doctor's Horrible Experiment

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Killing Spree

Killing Spree

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Killing

Killing

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dead End

Dead End

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night Train to Terror

Night Train to Terror

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Babylon

American Babylon

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Beauty

American Beauty

1999
×
Read the review Edit this entry  
01
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Red & Rosy

Red & Rosy

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Hot Summer In The City

Hot Summer In The City

1976
×
Read the review Edit this entry  
30
The Croods

The Croods

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Legacy of Satan

Legacy of Satan

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Trouble with Being Born

The Trouble with Being Born

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
All the Sins of Sodom

All the Sins of Sodom

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry