Sort by

Kai has logged 48 entries for films during June 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Section 1

Section 1

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ornamental Hairpin

Ornamental Hairpin

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Korean From Seoul

The Korean From Seoul

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Game

Death Game

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nine 1/2 Weeks

Nine 1/2 Weeks

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Resurrection of the Little Match Girl

Resurrection of the Little Match Girl

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lucky Luke

Lucky Luke

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Yard Work Is Hard Work

Yard Work Is Hard Work

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Woman Who Powders Herself

The Woman Who Powders Herself

1972
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Stomach

The Stomach

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Men

Men

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Razzle Dazzle

Razzle Dazzle

2014
×
Edit this entry  
23
Pencil Face

Pencil Face

2008
×
Edit this entry  
23
Lux Taal

Lux Taal

2009
×
Edit this entry  
22
The Traveller

The Traveller

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Call of Cuteness

Call of Cuteness

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
All Stars

All Stars

2006
×
Edit this entry  
22
Offering

Offering

1978
×
Read the review Edit this entry  
22
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
Edit this entry  
22
Vol Libre

Vol Libre

1980
×
Read the review Edit this entry  
22
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
Edit this entry  
21
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Save the Last Dance

Save the Last Dance

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Over the Fence

Over the Fence

1917
×
Edit this entry  
19
Janine

Janine

1990
×
Edit this entry  
18
Wild Orchid

Wild Orchid

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Palm Trees and Power Lines

Palm Trees and Power Lines

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
Read the review Edit this entry  
17
Johnny Handsome

Johnny Handsome

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nest of the Cuckoo Birds

The Nest of the Cuckoo Birds

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
100 Boyfriends Mixtape (The Demo)

100 Boyfriends Mixtape (The Demo)

2016
×
Edit this entry  
08
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
The Night of the Hunted

The Night of the Hunted

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
After Dark, My Sweet

After Dark, My Sweet

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
One False Move

One False Move

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friends and Strangers

Friends and Strangers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Limbo

Limbo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★½
Edit this entry