kai has logged 79 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Work It

Work It

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Starstruck

Starstruck

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mutant Aliens

Mutant Aliens

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love Wedding Repeat

Love Wedding Repeat

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Horn Dog

Horn Dog

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Guide Dog

Guide Dog

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Guard Dog

Guard Dog

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hot Dog

Hot Dog

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Santa, the Fascist Years

Santa, the Fascist Years

2008
×
★★★
Edit this entry  
01
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Artist

The Artist

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

Diary of a Wimpy Kid: Dog Days

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Help

The Help

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Edit this entry  
29
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Selena

Selena

1997
×
★★★
Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
24
Doberman Cop

Doberman Cop

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Slice

Slice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry