Sort by

Kaiheps has logged 144 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Burden

The Burden

2017
×
Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
23
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
After Life

After Life

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★
Edit this entry  
20
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★½
Edit this entry  
08
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Edit this entry  
01
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Edit this entry  
20
Beginners

Beginners

2010
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Master

The Master

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★½
Edit this entry  
16
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
04
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★
Edit this entry  
03
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Edit this entry