Sort by

KaineHero has logged 56 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Creepshow Animated Special

A Creepshow Animated Special

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Salt

Salt

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alienween

Alienween

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scream 3

Scream 3

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hack-O-Lantern

Hack-O-Lantern

1988
×
Read the review Edit this entry  
23
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fallen

Fallen

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
Read the review Edit this entry  
15
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
Read the review Edit this entry  
13
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Innocents

The Innocents

1961
×
Read the review Edit this entry  
10
Suspense.

Suspense.

1913
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Haunted Hotel

The Haunted Hotel

1907
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
Read the review Edit this entry  
10
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
1BR

1BR

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Boys in the Trees

Boys in the Trees

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Barn

The Barn

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Phantom Creeps

The Phantom Creeps

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Deeper You Dig

The Deeper You Dig

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Call of Cthulhu

The Call of Cthulhu

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Whisperer in Darkness

The Whisperer in Darkness

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Undying Monster

The Undying Monster

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Thing on the Doorstep

The Thing on the Doorstep

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Attack of the Giant Leeches

Attack of the Giant Leeches

1959
×
Read the review Edit this entry