Highest rated films

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • King Arthur: Legend of the Sword

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Daddy's Home 2

    ★★★½

  • Kundschafter des Friedens

    ★★★½

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Carnage

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Room

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Now You See Me

    ★★★★

  • Sherlock Holmes

    ★★★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★½

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 57 Films watched
  • 4.8 Average per month
  • 1.1 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Death Note

Aug 27

Last Film

Carnage

Dec 25

Diary Milestones

In the Fade
50th Dec 2

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

twice

Thor: Ragnarok

twice

Blade Runner 2049

twice

Genres, countries & languages

Drama
24 films
Action
20 films
Adventure
19 films
Thriller
17 films
Comedy
16 films
Sci Fi
15 films
Crime
11 films
Mystery
9 films
Fantasy
8 films
Family
3 films
USA
48 films
UK
13 films
Germany
12 films
France
4 films
Canada
4 films
Hong Kong
4 films
Australia
2 films
Italy
2 films
New Zealand
2 films
Czechia
1 film
English
50 films
German
6 films
Russian
1 film
Drama
Average 3.67
Sci Fi
Average 3.53
Adventure
Average 3.39
Action
Average 3.27
Comedy
Average 3.19
Mystery
Average 3.17
Crime
Average 3.00
Thriller
Average 2.94
Fantasy
Average 2.88
Canada
Average 4.50
UK
Average 3.54
Hong Kong
Average 3.50
USA
Average 3.41
France
Average 3.25
Germany
Average 2.67
English
Average 3.41
German
Average 2.58

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Kai’s most liked review

Godless Youth

Godless Youth

★★

Wenn man ein Buch mehr als 'frei' interpretiert, eine Szenerie, in die nicht eingeführt wird, eine Thematik, die an 'Divergent' erinnert, sprunghafte Charaktere und einen zu langen, sich wiederholenden Erzählstil zusammen nimmt, ändert auch ein toller Hauptdarsteller nichts an dem Ergebnis...

More reviews

Highs and lows

Highest average

The Lord of the Rings: The Return of the King
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Death Note
Average weighted rating:

1.5

Most popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.5

Most obscure

Kundschafter des Friedens
Average weighted rating:

3.1

Films Kai watched in 2017

  • Carnage
  • Daddy's Home
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Daddy's Home 2
  • The Mountain Between Us
  • Coco
  • In the Fade
  • Thor: Ragnarok
  • Murder on the Orient Express
  • A Bad Moms Christmas
  • Justice League
  • Room
  • Arrival
  • The Imitation Game
  • Sherlock Holmes
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Thor: Ragnarok
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Iron Man 2
  • Suck Me Shakespeer 3
  • Now You See Me
  • Angels & Demons
  • The Lego Movie
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • The Simpsons Movie
  • The Revenant
  • The Da Vinci Code
  • Forbidden Empire
  • Legend
  • Snowden
  • Hitman: Agent 47
  • The Hateful Eight
  • The Departed
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • The Social Network
  • Salt
  • What Happened to Monday
  • The Dark Knight
  • Suck Me Shakespeer 2
  • Suck Me Shakespeer
  • The Big Short
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • American Sniper
  • Captain America: Civil War
  • Blade Runner 2049
  • American Assassin
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • War Dogs
  • The Martian
  • Kundschafter des Friedens
  • Godless Youth
  • Death Note

World map

Highly rated films Kai is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • Paddington 2
  • Get Out
  • Night Is Short, Walk on Girl

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more