Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Late Night

    ★★★★½

  • Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Raid 2

    ★★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Green Book

    ★★★★½

  • Mission: Impossible – Fallout

    ★★★★½

  • King Arthur: Legend of the Sword

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • The Prestige

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 149 Films logged
  • 12.4 Average per month
  • 2.9 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Second Act

Jan 3

Last Film

Cats

Dec 30

Diary Milestones

Love, Death & Robots: Alternate Histories
50th Mar 22
Safe
100th Sep 3

Most Watched

Cats

twice

Last Christmas

twice

Ford v Ferrari

twice

How About Adolf?

twice

Booksmart

twice

The Prestige

twice

Incredibles 2

twice

Gone Girl

twice

Genres, countries & languages

Action
59 films
Drama
46 films
Comedy
46 films
Thriller
41 films
Adventure
38 films
Sci Fi
35 films
Fantasy
28 films
Crime
26 films
Animation
19 films
Mystery
12 films
USA
116 films
UK
27 films
Germany
16 films
France
13 films
Canada
7 films
China
5 films
New Zealand
4 films
Bulgaria
3 films
Spain
2 films
English
136 films
German
7 films
French
2 films
Indonesian
2 films
Italian
1 film
Korean
1 film
History
Average 3.75
Drama
Average 3.44
Documentary
Average 3.30
Animation
Average 3.29
Family
Average 3.19
Adventure
Average 3.16
Comedy
Average 3.13
Mystery
Average 3.12
Sci Fi
Average 3.00
Thriller
Average 2.99
New Zealand
Average 3.25
UK
Average 3.22
USA
Average 3.12
Germany
Average 2.97
France
Average 2.96
Canada
Average 2.86
China
Average 2.20
English
Average 3.12
German
Average 3.08

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Kai’s most liked review

Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

★★★★

Robert Rodriguez Alita: Battle Angel ist wortwörtlich ein Kinofilm. Eine bekannte Story und teils schwache Dialoge stören angesichts bombastischer Bilder und imposanten Sounds nur wenig.

Rosa Salazars Darstellung der Protagonistin und deren visuelle Umsetzung und Einbettung sind die großen Überraschungen des Streifens. Auch wenn Christoph Waltz genauso wie viele andere Nebencharaktere blass bleibt, bekommt man hier 122 Minuten Filmspaß zum Preis eines Kinotickets.



Die gesamte Filmkritik:
www.kinow-blog.de/alita-battle-angel/

More reviews

Kai’s most liked list

Class Reunion 1.0
Safari: Match Me If You Can
Hot Dog

Die schlechtesten Filme 2018

2018 war das bisher größte Film- und Serienjahr für mich. Nicht nur, dass ich weit über 500 Serienfolgen auf dem Buckel – oder heißt es Augen (?) – habe, auch war ich im Schnitt zweimal pro Woche im Kino.

Das ergibt natürlich keinen vollumfassenden Blick auf alle Filme der vergangenen 365 Tage, gibt mir aber genug Stoff, um eine Besten- und Schlechtestenliste des Jahres aufzustellen.

More lists

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Cats
Average weighted rating:

1.3

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Tomorrow We Are Free

Films Kai watched in 2019

  • Cats
  • Spider-Man: Far from Home
  • Last Christmas
  • Cats
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Jumanji: The Next Level
  • 6 Underground
  • Jojo Rabbit
  • Hustlers
  • Why Him?
  • Tag
  • Last Christmas
  • MFKZ
  • Frozen II
  • Ford v Ferrari
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • How About Adolf?
  • Whiplash
  • La Belle Époque
  • Zombieland: Double Tap
  • Ford v Ferrari
  • Gemini Man
  • Tony Robbins: I Am Not Your Guru
  • Booksmart
  • The Game Changers
  • The Perfect Secret
  • Transformers: Dark of the Moon
  • Joker
  • Zodiac
  • The Raid 2
  • Prisoners
  • Shaft
  • Tomorrow We Are Free
  • The Prestige
  • State of Play
  • Incredibles 2
  • Gone Girl
  • The Legend of the Christmas Witch
  • Booksmart
  • Overdrive
  • Mission: Impossible – Fallout
  • A Quiet Place
  • The King's Speech
  • Gone Girl
  • Downton Abbey
  • Official Secrets
  • 25 km/h
  • The Expendables
  • Ad Astra
  • Safe
  • American Psycho
  • The Prestige
  • The Silence of the Lambs
  • Parasite
  • Knock Knock
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • Golden Twenties
  • Inception
  • Criminal
  • Wanted
  • 21
  • Vertigo
  • Playmobil: The Movie
  • Late Night
  • The Book of Eli
  • The Lion King
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • I Am Mother
  • The Equalizer
  • The Dark Tower
  • True Lies
  • How About Adolf?
  • Yesterday
  • The Secret Life of Pets 2
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • A Simple Favor
  • Deadpool 2
  • Mission: Impossible – Fallout
  • Mission: Impossible – Rogue Nation
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • Incredibles 2
  • Game of Thrones: The Last Watch
  • Dark Phoenix
  • The Martian
  • Pineapple Express
  • Unknown
  • Long Shot
  • No Country for Old Men
  • Avengers: Endgame
  • Leaving Neverland
  • The Town
  • Edge of Tomorrow
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • The Mummy
  • World War Z
  • Triple Frontier
  • Love, Death & Robots: The Secret War
  • Love, Death & Robots: Alternate Histories
  • Love, Death & Robots: Ice Age
  • Love, Death & Robots: Blindspot
  • Love, Death & Robots: Zima Blue
  • Love, Death & Robots: Lucky 13
  • Love, Death & Robots: Fish Night
  • Love, Death & Robots: Helping Hand
  • Love, Death & Robots: Shape-Shifters
  • Love, Death & Robots: The Dump
  • Love, Death & Robots: Sonnie's Edge
  • Love, Death & Robots: Good Hunting
  • Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over
  • Love, Death & Robots: Sucker of Souls
  • Love, Death & Robots: Suits
  • Love, Death & Robots: The Witness
  • Love, Death & Robots: Three Robots
  • Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift
  • Polar
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Mission: Impossible – Ghost Protocol
  • Captain Marvel
  • Hardcore Henry
  • The Bourne Legacy
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • Yes Man
  • Focus
  • Shaun of the Dead
  • If Beale Street Could Talk
  • The Night Comes for Us
  • Inglourious Basterds
  • Fyre
  • Assassin's Creed
  • Alita: Battle Angel
  • Cold Pursuit
  • The Hitman's Bodyguard
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Lego Movie
  • The Italian Job
  • Aquaman
  • Green Book
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • The Upside
  • Bumblebee
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Kingsman: The Secret Service
  • Welcome to the Hartmanns
  • I Feel Pretty
  • Second Act

World map

Highly rated films Kai is yet to see

  • Portrait of a Lady on Fire
  • Klaus
  • So Long, My Son
  • Kumbalangi Nights
  • And Then We Danced
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Farewell
  • Pain and Glory

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more