Highest rated films

  • Soul

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Mulan

    ★★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • 100.000 – Everything I never wanted

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★½

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • John Wick

    ★★★★

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 103 Films watched
  • 8.6 Average per month
  • 2 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Hercules

Jan 1

Diary Milestones

Long Shot

50th · Apr 11

Rush Hour

100th · Dec 27

Last Film

Emma.

Dec 30

Most Watched

The Gentlemen

4 times

Emma.

3 times

Knives Out

3 times

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

twice

Parasite

twice

Genres, countries & languages

Comedy
43 films
Drama
41 films
Action
36 films
Crime
22 films
Thriller
21 films
Adventure
19 films
Fantasy
19 films
Romance
17 films
Family
12 films
History
9 films
USA
77 films
UK
20 films
Germany
10 films
France
7 films
Japan
5 films
China
5 films
Canada
5 films
Czechia
2 films
Portugal
2 films
Bulgaria
2 films
English
84 films
German
10 films
French
3 films
Japanese
2 films
Korean
2 films
Arabic
1 film
Polish
1 film
Animation
Average 3.94
Mystery
Average 3.50
Sci Fi
Average 3.50
Crime
Average 3.48
Comedy
Average 3.48
Adventure
Average 3.39
Drama
Average 3.35
Romance
Average 3.26
Fantasy
Average 3.26
History
Average 3.22
Japan
Average 3.50
UK
Average 3.38
USA
Average 3.36
China
Average 3.00
Canada
Average 3.00
France
Average 2.50
Germany
Average 2.25
English
Average 3.36
German
Average 2.35

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Kai’s most liked review

‎The Wedding‎

‎The Wedding‎

„Die Hochzeit“ ist ein Film, der mich überrascht und entsetzt zurücklässt.

Ich bin entsetzt, ob der Tatsache, dass erwachsene Menschen so etwas guten Gewissens in die Welt setzen können. Überrascht, weil es anscheinend keine SchauspielerInnen gab, die an diesem Film mitwirken wollten, deren Schauspieltalent über das eines 8. Klässlers im…

More reviews

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

365 Days
Average weighted rating:

1.1

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Caught out

Films Kai watched in 2020

  • Emma.
  • Your Name.
  • Enola Holmes
  • Rush Hour
  • Murder Mystery
  • Soul
  • Steel Magnolias
  • The Man Who Killed Don Quixote
  • Office Christmas Party
  • Watchmen
  • Bulletproof
  • The Professor
  • 21 Bridges
  • The Blunder of Love
  • Lift Like a Girl
  • Greenland
  • Knock Down the House
  • Avengers: Endgame
  • What's Eating Gilbert Grape
  • Interstellar
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • The Gentlemen
  • Jim Button and the Wild 13
  • God, You’re Such a Prick
  • Official Secrets
  • Venom
  • The Secret Garden
  • Tenet
  • London Has Fallen
  • The Intern
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Django Unchained
  • The Gentlemen
  • 365 Days
  • The Photograph
  • The Old Guard
  • Caught out
  • Inferno
  • Mile 22
  • 100.000 – Everything I never wanted
  • Shattered
  • Anna
  • Knives Out
  • Extraction
  • Spotlight
  • BlacKkKlansman
  • Gorky Park
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Silver Linings Playbook
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Long Shot
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Parasite
  • The Kangaroo Chronicles
  • Onward
  • Emma.
  • Dark Waters
  • Harriet
  • Mulan
  • The Gentlemen
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Jojo Rabbit
  • Radioactive
  • Onward
  • Nightlife
  • Babysitting
  • Babysitting 2
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Bombshell
  • Parasite
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Hellboy
  • The Irishman
  • Marriage Story
  • Bad Boys for Life
  • Bad Boys
  • Emma.
  • Sonic the Hedgehog
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Seberg
  • ‎The Wedding‎
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • The Gentlemen
  • Dolittle
  • The Two Popes
  • Little Women
  • The King
  • Granny Nanny
  • Jojo Rabbit
  • Weathering with You
  • My Spy
  • The Hidden Life of Trees
  • Knives Out
  • When Hitler Stole Pink Rabbit
  • Knives Out
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • The Sword in the Stone
  • Coco
  • Hercules

World map

Highly rated films Kai is yet to see

  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • The Father
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Black Is King
  • Hamilton

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more