Highest rated films

  • Tales of Franz

    ★★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • The Batman

    ★★★★

  • Avatar: The Way of Water

    ★★★★

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★

  • Bullet Train

    ★★★★

  • Love, Death & Robots: Jibaro

    ★★★★

  • Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

    ★★★★

  • Don't Look Up

    ★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • The Addams Family

    ★★★★

  • Soldaten

    ★★★★

  • The Ibiza Video: A Journalistic Crime Thriller

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★½

  • Addams Family Values

    ★★★½

  • Jack Reacher

    ★★★½

  • I Am Greta

    ★★★½

  • Behind the Headlines

    ★★★½

  • Quiet Freedom

    ★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★

  • The Card Counter

    ★★★

  • Cyrano

    ★★★

By week

Jan Dec
  • 63 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Wrath of Man

Jan 1

Diary Milestones

Wagner, Putin's Shadow Army

50th · Aug 22

Last Film

Addams Family Values

Dec 26

Genres, countries & languages

Comedy
20 films
Action
20 films
Drama
16 films
Adventure
13 films
Thriller
13 films
Crime
11 films
Fantasy
10 films
Documentary
9 films
Sci Fi
5 films
Mystery
5 films
USA
38 films
Germany
13 films
UK
9 films
France
6 films
Sweden
2 films
Canada
2 films
Hong Kong
1 film
Japan
1 film
Morocco
1 film
Norway
1 film
English
47 films
German
12 films
French
1 film
Korean
1 film
Norwegian
1 film
Swedish
1 film
Sci Fi
Average 3.80
Family
Average 3.75
Animation
Average 3.50
Documentary
Average 3.44
Drama
Average 3.31
Romance
Average 3.30
Comedy
Average 3.17
Fantasy
Average 3.15
Mystery
Average 3.10
Adventure
Average 3.04
France
Average 3.17
USA
Average 3.16
Germany
Average 3.12
UK
Average 2.61
English
Average 3.12
German
Average 3.08

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew & studios

Kai’s most liked review

Licorice Pizza

Licorice Pizza

★★★★

Ganz selten gibt es Filme, die melancholisch und sehnsüchtig machen, ohne dass man je in der Zeit oder an dem Ort der Handlung gelebt haben muss.

Paul Thomas Andersons Liebeserklärung zur eigenen Jugend im Kalifornien der siebziger Jahre ist ein zutiefst persönliches und authentisches Werk, was sich den Lebensrealitäten junger Menschen in gewissenhafter Weise annimmt.

Die ganze Kritik beim Kreuzer Leipzig lesen:
kreuzer-leipzig.de/rezensionen/licorice-pizza

More reviews

Highs and lows

Highest average

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

Wonder Woman 1984
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

The Ibiza Video: A Journalistic Crime Thriller

Films Kai watched in 2022

  • Addams Family Values
  • Bullet Train
  • The Addams Family
  • Glass Onion
  • Avatar: The Way of Water
  • I Am Greta
  • Soldaten
  • Behind the Headlines
  • A Thousand Lines
  • Untouchable
  • Top Gun: Maverick
  • Jack Reacher
  • The Ibiza Video: A Journalistic Crime Thriller
  • Wagner, Putin's Shadow Army
  • Love, Death & Robots: Jibaro
  • Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed
  • Love, Death & Robots: Mason's Rats
  • Love, Death & Robots: Swarm
  • Love, Death & Robots: Kill Team Kill
  • Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead
  • Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine
  • Love, Death & Robots: Bad Travelling
  • Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies
  • BLACKPINK: Light Up the Sky
  • Prey
  • The Devil Wears Prada
  • Wonder Woman 1984
  • Crazy Rich Asians
  • Mittagsstunde
  • Hitman's Wife's Bodyguard
  • Thor: Love and Thunder
  • Love Thing
  • The Northman
  • Moon Knight
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • Everything Everywhere All at Once
  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
  • Quiet Freedom
  • Dog
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • A Stasi Comedy
  • Ambulance
  • Tomb Raider
  • The Tinder Swindler
  • The Contractor
  • The Worst Person in the World
  • The Adam Project
  • Rabiye Kurnaz vs. George W. Bush
  • The Batman
  • Red Notice
  • Tales of Franz
  • Turning Red
  • JGA
  • Death on the Nile
  • Angela Merkel - Im Lauf der Zeit
  • Uncharted
  • Cyrano
  • The Card Counter
  • Licorice Pizza
  • Nightmare Alley
  • The 355
  • Don't Look Up
  • Wrath of Man

World map

Highly rated films Kai is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • The 1975 'At Their Very Best' Live from Madison Square Garden
  • CALL ME IF YOU GET LOST LIVE
  • BTS Permission to Dance On Stage - Seoul: Live Viewing
  • BTS: Permission to Dance on Stage - LA
  • Aftersun
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • RRR

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more