Highest rated films

  • John Wick: Chapter 4

    ★★★★

  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    ★★★★

  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    ★★★★

  • Barbie

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★½

  • She Said

    ★★★★½

  • Piper

    ★★★★½

  • The Prestige

    ★★★★

  • Sherlock Holmes

    ★★★★

  • Suzume

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 18 Films watched
  • 2 Average per month
  • 0.5 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Sherlock Holmes

Jan 1

Last Film

Sucker Punch

Aug 7

Most Watched

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

twice

Genres, countries & languages

Comedy
8 films
Adventure
7 films
Animation
5 films
Drama
5 films
Fantasy
5 films
Action
5 films
Family
4 films
Crime
3 films
Thriller
3 films
Mystery
2 films
USA
17 films
Canada
3 films
UK
3 films
Germany
2 films
Australia
1 film
Japan
1 film
Czechia
1 film
English
17 films
Japanese
1 film
Drama
Average 4.40
Animation
Average 3.90
Action
Average 3.90
Family
Average 3.88
Adventure
Average 3.86
Fantasy
Average 3.70
Comedy
Average 3.69
USA
Average 3.82
English
Average 3.82

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Prestige
Average weighted rating:

4.2

Lowest average

Murder Mystery 2
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

For the Birds
Average weighted rating:

3.6

Films Kai watched in 2023

  • Sucker Punch
  • Free Guy
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  • Barbie
  • For the Birds
  • Piper
  • Lava
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
  • Incredibles 2
  • Suzume
  • Murder Mystery 2
  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
  • John Wick: Chapter 4
  • The Prestige
  • Jojo Rabbit
  • She Said
  • Sherlock Holmes

World map

Highly rated films Kai is yet to see

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Oppenheimer
  • Past Lives
  • Anatomy of a Fall
  • Bottoms
  • Riceboy Sleeps
  • Monster
  • Nothing But a Man

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more