Kaito has logged 218 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
Edit this entry  
30
Anticipation of the Night

Anticipation of the Night

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Belly of an Architect

The Belly of an Architect

1987
×
Edit this entry  
30
The Baby of Mâcon

The Baby of Mâcon

1993
×
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Boiling Point

Boiling Point

1990
×
Edit this entry  
29
Kids Return

Kids Return

1996
×
Edit this entry  
29
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Zatoichi

Zatoichi

2003
×
Edit this entry  
28
Away with Words

Away with Words

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Scotch Tape

Scotch Tape

1962
×
Edit this entry  
28
Frameup

Frameup

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Lost in New York

Lost in New York

1989
×
Edit this entry  
28
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ballet Mécanique

Ballet Mécanique

1924
×
Edit this entry  
27
Last Days

Last Days

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Gerry

Gerry

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Remember My Name

Remember My Name

1978
×
Edit this entry  
25
Mandala

Mandala

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ted

Ted

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
25
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vampyros Lesbos

Vampyros Lesbos

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
Edit this entry  
24
The First Love

The First Love

1989
×
Edit this entry  
24
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
Read prior review Edit this entry  
24
Goodbye South, Goodbye

Goodbye South, Goodbye

1996
×
Edit this entry  
24
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eye Myth

Eye Myth

1972
×
Edit this entry  
23
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
Read prior review Edit this entry  
22
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

A Better Tomorrow III: Love and Death in Saigon

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry