Sort by

kaleigh has logged 205 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Edit this entry  
22
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Somersault

Somersault

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Summer of Sangaile

The Summer of Sangaile

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Slash

Slash

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Summertime

Summertime

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kitty

Kitty

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★
Edit this entry  
13
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Indignation

Indignation

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Birth of Big Air

The Birth of Big Air

2010
×
★★½
Edit this entry  
04
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Pickle

Pickle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★½
Edit this entry  
20
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
In Bloom

In Bloom

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
She's Beautiful When She's Angry

She's Beautiful When She's Angry

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
Edit this entry  
09
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Happy

Happy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Witches

The Witches

1990
×
★★
Edit this entry  
07
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry